Info servis

Vrijednost investicija u dugotrajnu imovinu porasla 4,9 posto

Vrijednost investicija u dugotrajnu imovinu pravnih osoba u Hrvatskoj u 2005. iznosila je 59,2 milijarde kuna, što je nominalno 4,9 posto više nego godinu prije, konačni su podatci koje je objavio Državni zavod za statistiku.

U ukupnim prošlogodišnjim investicijama u dugotrajnu imovinu više od polovice, točnije 52,7 posto ulaganja odnosi se na građevinske radove (31,2 milijarde kuna).

Ulaganja u opremu u ukupnim investicijama imaju udio od 38 posto i u prošloj su godini pravne osobe u opremu ukupno uložile 22,5 milijardi kuna. Pritom je većina opreme nabavljena u inozemstvu - gotovo dvije trećine ulaganja u opremu ili iznos od 14,9 milijardi kuna odnosi se na uvoznu opremu, a 7,6 milijardi kuna je uloženo u opremu nabavljenu na domaćem tržištu.

U ukupnim investicijama udio od 9,3 posto, što je iznos od 5,5 milijardi kuna, imaju ulaganja razvrstana u kategoriju ostalo.

Statistički podatci o investicijama u dugotrajnu imovinu prema djelatnostima pokazuju da je u 2005. trgovina po vrijednosti investicija pretekla prerađivačku industriju.

Tako je u ukupnim investicijama, prema djelatnosti investitora, trgovina u prošloj godini imala najveći udio, 14,1 posto.

Pravne osobe u djelatnosti trgovine u prošloj su godini u dugotrajnu imovinu uložile ukupno 8,3 milijarde kuna, od čega se gotovo polovica, 3,98 milijardi odnosi na građevinske radove.

Udio tvrtki iz prerađivačke industrije u ukupnim je investicijama u prošloj godini iznosio 13,6 posto i te su tvrtke u 2005. u dugotrajnu imovinu uložile nešto više od 8 milijardi kuna. U strukturi tih ulaganja prevladavaju ulaganja u opremu s iznosom od preko 5 milijardi kuna, a glavnina se, 3,5 milijardi kuna odnosi na uvoznu opremu.

S iznosom višim od 7,2 milijarde kuna građevinarstvo u ukupnim prošlogodišnjim investicijama ima udio od 12,3 posto, a glavnina se ulaganja, oko 5,6 milijardi kuna, odnosi na građevinske radove.

Ulaganja u djelatnosti poslovanje nekretninama, iznajmljivanje i poslovne usluge u prošloj su godini iznosila 6,7 milijardi kuna, a slijede javna uprava i obrana, obvezno socijalno osiguranje s ulaganjima od 6,5 milijardi kuna, te prijevoz, skladištenje i veze s iznosom od 6,2 milijarde kuna.

Pravne osobe u djelatnosti opskrbe električnom energijom, plinom i vodom u prošloj su godini investirale oko 4,5 milijardi kuna, a tvrtke iz djelatnosti hoteli i restorani 2,3 milijarde kuna.

Prema podatcima Državnog statističkog zavoda, investicije u novu dugotrajnu imovinu u prošloj su godini iznosile 52,7 milijardi kuna i nominalno su povećane za 5,6 posto u odnosu na 2004.

Najveći udio u ostvarenim investicijama u novu dugotrajnu imovinu, prema namjeni investicija, u prošloj godini imaju građevinarstvo s udjelom 18,2 posto (9,6 milijardi kuna), trgovina 12,5 posto (6,6 milijardi kuna), te prerađivačka industrija s udjelom 11,8 posto (6,2 milijarde kuna).



Hina